Am fost să mă îmbăt cu sufletul munților. M-am lasat cuprinsă de brațele lor și le-am dăruit toate gândurile mele. Am lăsat norii să imi invadeze mintea și să îmi treacă vântul prin vene. Apoi m-am lăsat adormită de susurul râului și am lăsat natura să imi fie glas.
Mi-am lăsat privirea să se scalde prin pășuni ordonate și verzi. Am respirat suflarea copacilor si m-am intors cu miros de rășină în minte.
Inchid ochii acum și văd șiruri nesfârșite de munți la picioarele mele. Urmăresc cu privirea siluetele cailor ce pasc pe pajiști nesfârșite. Încă mai aud tropotul lor. Străbat și acum cu pașii imaginației văi și dealuri ce mi s-au întins la picioare.
Pe munte am simtit ca timpul s-a dizolvat, la fel ca și limitele ființei mele. Am simtit cum mintea mi s-a eliberat de orice preocupări, cum gândurile s-au rătăcit toate printre copaci.
Am cunoscut oameni din alte povești. Am ascultat povești de viață din alte timpuri.Am călcat pe urmele celor care au vrut să apere o țară în care au crezut.
În lumina soarelui tomnatec pădurea părea un curcubeu.Copacii colorați asaltați de stoluri de păsări, râul limpede și rece care fremăta, vântul care șuiera și stâncile golașe m-au făcut să mă simt ca un spectator.
M-am întors visând. Și nu imi dau seama daca am visat un vis sau o realitate.
marți, 4 septembrie 2012
miercuri, 29 august 2012
Un singur vot - ARC
Am scris proiectul ARC dintr-o suflare. A durat mai mult pana cand am conturat ideea. L-am scris dintr-o suflare pentru ca am crezut in el si pentru ca stiam ca tinerii au nevoie de un asemenea proiect. Si se pare ca si cei de la Raiffeisen Comunitati au fost de aceeasi parere.
Am trecut de prima etapa. Pentru mine e primul proiect la care am scris si eu si primeste sanse de reusita. Din cauza asta vestea ca am trecut de prima etapa a fost emotionanta.
A mai urmat apoi o perioada de munca pentru a depune varianta finala. Am cizelat ideea. Mi-am dat seama inca o data ca tinerii din Iasi au nevoie de un astfel de proiect. Au nevoie de sprijin pentru a-si pune ideile in aplicare, pentru a sti cum sa faca rost de resursele de care au nevoie si cum sa isi promoveze actiunile. Detalii despre proiect gasiti aici http://raiffeisencomunitati.ro/proiecte/arc-actionam-responsabil-pentru-comunitate/. Daca nu puteti accesa linkul inseamna ca trebuie sa va faceti cont pe site (asta e conditia finantatorului, nu a noastra). Puteti gasi acolo si alte proiecte interesante. Puteti vota orice proiect doriti.
Eu va vorbesc despre proiectul asta pentru ca il cunosc cel mai bine si pentru ca ma regasesc in el. Vreau sa Actionam Responsabil pentru Comunitate (ARC) impreuna! Daca va doriti si voi acelasi lucru, nu trebuie decat sa dati un singur vot... si sa le spuneti si altora de initiativa noastra.
Am trecut de prima etapa. Pentru mine e primul proiect la care am scris si eu si primeste sanse de reusita. Din cauza asta vestea ca am trecut de prima etapa a fost emotionanta.
A mai urmat apoi o perioada de munca pentru a depune varianta finala. Am cizelat ideea. Mi-am dat seama inca o data ca tinerii din Iasi au nevoie de un astfel de proiect. Au nevoie de sprijin pentru a-si pune ideile in aplicare, pentru a sti cum sa faca rost de resursele de care au nevoie si cum sa isi promoveze actiunile. Detalii despre proiect gasiti aici http://raiffeisencomunitati.ro/proiecte/arc-actionam-responsabil-pentru-comunitate/. Daca nu puteti accesa linkul inseamna ca trebuie sa va faceti cont pe site (asta e conditia finantatorului, nu a noastra). Puteti gasi acolo si alte proiecte interesante. Puteti vota orice proiect doriti.
Eu va vorbesc despre proiectul asta pentru ca il cunosc cel mai bine si pentru ca ma regasesc in el. Vreau sa Actionam Responsabil pentru Comunitate (ARC) impreuna! Daca va doriti si voi acelasi lucru, nu trebuie decat sa dati un singur vot... si sa le spuneti si altora de initiativa noastra.
joi, 23 august 2012
Respir în fugă
Sunt oameni care nu fac decât să trăiască în trecut sau în viitor. Sunt oameni care nu văd ziua de azi pentru că se gândesc la cea de mâine. Sunt oameni care nu se gândesc decât la felul în care și-ar putea repara greșelile din trecut. Sunt oameni vii dar morți.
Oameni care își caută pasiuni cu fruntea în jos. Oameni care nu pot visa dincolo de zid. Oameni care așteaptă ca cineva/ceva să le bată la ușă. Oameni care nu vor să bată la ușă de teamă.
Lumi în care am vrea să fugim și locuri din care am vrea să plecăm. Sunete care zgârie sufletul sau îl înalță. Culori care ne țin pe marginea prăpastiei.
Minți neînțelese și voci neauzite.Oameni rătăciți.
O lume din care aș vrea să evadez. Un loc în care aș vrea să fug. O zi în care să trăiesc. Un glas pe care să-l ascult. O ușă deschisă.Vorbe cu înțeles. Un surâs.
Fiecare zi, fiecare clipă, fiecare pas trebuie să fie o încântare. Chiar dacă suntem oameni.
Oameni care își caută pasiuni cu fruntea în jos. Oameni care nu pot visa dincolo de zid. Oameni care așteaptă ca cineva/ceva să le bată la ușă. Oameni care nu vor să bată la ușă de teamă.
Lumi în care am vrea să fugim și locuri din care am vrea să plecăm. Sunete care zgârie sufletul sau îl înalță. Culori care ne țin pe marginea prăpastiei.
Minți neînțelese și voci neauzite.Oameni rătăciți.
O lume din care aș vrea să evadez. Un loc în care aș vrea să fug. O zi în care să trăiesc. Un glas pe care să-l ascult. O ușă deschisă.Vorbe cu înțeles. Un surâs.
Fiecare zi, fiecare clipă, fiecare pas trebuie să fie o încântare. Chiar dacă suntem oameni.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)