De ceva timp ma tot gandesc sa scriu despre un subiect sensibil. La modul general, ar fi vorba despre felul in care ne abtinem uneori sa ne afisam sentimentele, despre cum incercam sa parem puternici cand de fapt ceva in interiorul nostru tipa ca din gura de sarpe. Cine oare nu a iesit intr-o zi din casa incercand sa afiseze o imagine optimista si viu colorata in timp ce simtea un gol interior mai adanc decat o gaura neagra? Cine oare nu a jurat intr-o zi ca nu se va mai intoarce in aceeasi situatie pentru ca apoi sa dea cu piciorul in tot juramantul lui? Cine oare nu a simtit nevoia de a spune cuiva ce are pe suflet dar nu a facut-o de teama de a nu fi judecat?
Oare toate astea ne ajuta sau ne doboara ? Cu ce ne ajuta sa ne cenzuram gandurile fata de ceilalti daca le lasam sa ne macine pe interior? Ne fac oare toate astea mai puternici? Ne ajuta sa trecem mai usor peste impas?
Care este oare cel mai simplu mod prin care putem trece peste un obstacol?
duminică, 7 august 2011
luni, 25 iulie 2011
Furtuna
Nori mai grei decat sufletul se abateau asupra cerului. Vantul unduia usor gandurile si le transforma in fire de povesti inchise in fiecare coltisor din suflet. Stropi mari de lacrimi brazdau pamantul cu furie rascolind tristetea obrazului aspru, trecut de vreme, trecut prin furtuni naucitoare naufragiate in coltul acesta de om. Norii si-au lasat pleoapele deasupra ei, ascunzand singurele raze de soare pe care le mai putea trimite pe pamant. Era o furtuna naprasnica, cu hohote si sughituri, cu pareri de rau si aduceri aminte, cu blesteme si trasuri stralucitoare trase de cai albi manati cu strasnicie de aceeasi Mana care adusese necazul pe capul ei. Indata ce ploaia s-a oprit, obrazul si-a pornit stergatoarele nemiloase, uscate de soare si cumplit de rigide, dornice sa culeaga toti laurii furtunii din ochii secati de lumina blanda a primaverii.
Fata a ramas naufragiata sub teiul care nu uita sa tamaieze stropii de aer varatec. Obrazul ii era cald si obosit. Raul de lacrimi se intorcea in matca sa naucitoare lasand in urma resturi de amageli si valuri de resemnare. Plaja devastata de furtuna era acum pustie, trista dar calda. Ceva din strafundurile fiintei ei ii spunea ca soarele va razbate prin norii acestia grei si ca speranta a ramas neintinata de pacatul furiei.
A fost furtuna, au fost stropi de lacrimi varsati pana in strafundurile marii, au fost si nori vijeliosi dar soarele a strapuns nezdruncinatul si si-a lasat sagetile izvoratoare de caldura si impacare, la fel cum o viata intreaga se scufunda intr-un oftat.
Florea Ecaterina
Fata a ramas naufragiata sub teiul care nu uita sa tamaieze stropii de aer varatec. Obrazul ii era cald si obosit. Raul de lacrimi se intorcea in matca sa naucitoare lasand in urma resturi de amageli si valuri de resemnare. Plaja devastata de furtuna era acum pustie, trista dar calda. Ceva din strafundurile fiintei ei ii spunea ca soarele va razbate prin norii acestia grei si ca speranta a ramas neintinata de pacatul furiei.
A fost furtuna, au fost stropi de lacrimi varsati pana in strafundurile marii, au fost si nori vijeliosi dar soarele a strapuns nezdruncinatul si si-a lasat sagetile izvoratoare de caldura si impacare, la fel cum o viata intreaga se scufunda intr-un oftat.
Florea Ecaterina
vineri, 1 iulie 2011
Oportunitati pentru studenti
Ai terminat cu examenele, licenta, dizertatia? Inseamna ca ai timp sa te preocupi de problemele comunitatii in care traiesti si sa inveti sa lucrezi practic in managementul de proiect.
Inscrie-te in proiectul Y.E.S.S. pana pe data de 18.07.2011 si te vei putea bucura de roadele unui proiect care a fost conceput special pentru tine, studentul care are puterea de a schimba realitatea.
Pentru detalii, intra pe: www.dezvoltare-comunitara.ro
Inscrie-te in proiectul Y.E.S.S. pana pe data de 18.07.2011 si te vei putea bucura de roadele unui proiect care a fost conceput special pentru tine, studentul care are puterea de a schimba realitatea.
Pentru detalii, intra pe: www.dezvoltare-comunitara.ro
Abonați-vă la:
Postări (Atom)