luni, 23 iulie 2012

Discutii

De multe ori ma uit in jurul meu si vad oameni  care sunt preocupati de directia in care ne indreptam noi, oamenii. Asist destul de des la discutii legate de stadiul dezvoltarii umane in care am ajuns, glasuri ingrijorate privind viitorul si solutii care raman pierdute in vant. Discutiile astea sunt atat de multe incat uneori ma intreb daca toti oamenii din lumea asta sunt asa preocupati si ingrijorati in privinta asta sau doar eu am norocul de a ma invarti printre ei.
Nici macar nu stiu daca e un noroc. Imi dau seama ca noi suntem atat de blocati in probleme incat nu mai putem vedea lucrurile bune, nu ne mai putem bucura de lucrurile mici care ne fac fericiti. 
Am avut o perioada in care eram asaltata de discutii legate de politica. Si daca la inceput m-au atras, macar cat sa activeze acel strop de civism din mine, de la o vreme au inceput sa nu ma mai intereseze. Nu-mi place politica si nu vreau sa stiu prea multe pentru ca ma simt neputincioasa. Puterea mea nu e acelasi lucru cu puterea poporului. Merg la vot din conformism si nu din convingerea ca votul meu chiar poate face diferenta. Vointa mea nu corespunde cu vointa majoritatii, ceea ce face ca opinia mea sa nu conteze...decat in sondaje. Dar cum spuneam, acum nu ma mai intereseaza politica. Si recunosc ca ma simt mult mai linistita. Nu ma mai trezesc dimineata cu nerabdarea de a deschide televizorul pentru a vedea ce s-a mai intamplat. 
Ma trezesc insa aproape zilnic in mijlocul unor discutii despre nepasare, lipsa implicarii, mancare nesanatoasa, tineret needucat, sisteme deficitare si cate si mai cate. 
Astazi am asistat la o discutie legata de ``surprizele`` din mancarea noastra de zi cu zi. La drept vorbind, daca ar fi sa ne gandim cu adevarat la substantele pe care le contin alimentele pe care le cumparam astazi, cred ca am reusi sa stergem cu succes 90% din mancarurile din meniu. Numai gandindu-ma la ingredientele miraculoase din categoria substantelor chimice, organice, feroase/neferoase si cum or mai fi ele, as putea intra in depresia celui care sufera de foame pentru ca nu are ce manca.
Eu sunt constienta ca alimentele pe care le consumam noi astazi contin foarte multe substante periculoase. Insa la fel de constienta sunt si de faptul ca nu ma pot lipsi de ele cu desavarsire. Prefer sa le consum mai rar dar sa nu renunt de tot la ele. Prefer sa ma bucur o data la 2 luni de o mancare tip fast food si sa beau o data la jumatate de an o bautura carbogazoasa (o spun cu titlu generic pentru ca nu vreau sa fac reclama nimanui), iar atunci cand fac asta sa ma bucur cu tot sufletul de toate E-urile pe care le consum, decat sa fiu stresata  ca fiecare imbucatura, in fiecare zi imi poate face rau. Din cauza asta cred ca am sa incep sa spun Nu si discutiilor legate de mancarea nesanatoasa. Pentru ca e un stres suplimentar pe care nu vreau sa il port pe umeri. Nu vreau sa fiu ignoranta, vreau doar sa pot dormi linistita, cel putin din privinta asta.
Discutia de astazi m-a facut sa fiu constienta, inca o data, de faptul ca in fiecare zi consumam ``otravuri``. Si daca pe moment simteam ca nu mai vreau sa mananc nimic vreo 50 de ani de acum inainte, treptat mi-am zis ca asta e raul necesar cu care ma pot impaca, cel putin acuma. Ma pot bucura deopotriva de o rosie culeasa din gradina de la mama dar si de o felie de pizza cu ketchup facut din insecte.
Secretul este sa nu ma gandesc prea mult la asta....

duminică, 10 iunie 2012

Amintiri ratacite

Cand eram mai mica radeam de vorba aia despre nu stiu ce culme: sa alergi de unul singur si sa ajungi al doilea. Astazi traiesc insa sentimentul asta. Mi se pare ca in fiecare zi alerg intr-o parte sau alta dar cineva ajunge inaintea mea de fiecare data. In linii generale as putea spune ca eu sunt intr-o continua competitie. Cu cine? Cu un eu al meu ranit, firav, slab, un Dumnezeu al razbunarii. E posibil ca azi sa fiu martira iertarii.
Nu stiu daca este o componenta indispensabila a naturii umane, dar uneori imi dau seama ca tot ce fac eu este sa iert. Si fac asta atat de des si atat de bine incat uneori imi dau seama ca, acolo unde mai simt o oarecare ura pentru cineva, nu imi mai aduc aminte motivul supararii mele.
Sau poate ca sufar doar de amnezie. Ieri mi-am dat seama ca nu mai stiam cate ore trebuie sa lucrez pe zi. Nu imi aduc aminte cand am uitat lucrul asta. Cert este ca si azi mi-am dat seama ca mi s-au sters din minte multe amintiri care fac loc altora, pe care mi-am dorit candva sa le uit.
Uitarea e buna cateodata. Pentru ca ma face mai linistita si ma face sa fiu mai curioasa in ceea ce priveste viata. Uneori traiesc zilele ca si cum ar fi primele din viata mea. Iar asta ma ajuta pentru ca ma lasa sa ma bucur de orice secunda din viata.
Problema apare atunci cand amintirile mi se intorc ca un bumerang. E ceea ce eu numesc ``depresia de weekend``, cand rupta din rutina din timpul saptamanii sunt nevoita sa imi caut altceva de facut.Greu. E greu sa imi gasesc noi coordonate temporare, e greu sa o iau de la inceput. Si atunci ma refugiez in bratele trecutului.
Ma intreb cum ar fi daca as putea sa incep o noua viata.  Cum ar fi daca as incepe sa cunosc alte strazi, sa vad alti oameni , sa ma astept la alte vise. Oare as putea sa imi sterg trecutul cu buretele? As putea sa imi dau restart la viata?
Dar oare unde sunt? Si cine sunt? Sunt o amnezica ratacita intr-o lume cu banci si oameni ce traiesc intr-o lume in care linistea inseamna masini ce strivesc astfaltul si in care dragostea se masoara in incercari esuate de a lega un fir cu doua capete. Sunt intr-o biblioteca si astept sa soseasca Cartea... impreuna cu amintirile mele.

Scrisa candva... in trecut...

duminică, 11 martie 2012

Fata in fata cu istoria

Mi-am dat seama ca pentru oamenii de azi, timpul este impartit intre zile de munca (dintre care cea mai grea e lunea) si zilele de weekend. Cu cat saptamana e mai grea cu atat weekend-ul pare mai departe si mai dulce. Dar imi dau seama ca in ciuda faptului ca asteptam zilele astea atat de mult, noi nu stim de fapt ce sa facem cu ele. Cat poate un om sa doarma? Cat poate sa leneveasca in pat si sa strige sus si tare ca nu vrea sa faca nimic?
Eu am stabilit ca de azi inainte sa fac in weekend lucrurile pentru care nu am timp in restul zilelor. Si am inceput cu mersul la muzeu.
De multa vreme urmaresc anunturile de la Muzeul Universitatii care invita pe toata lumea sa ii calce pragul si imi promit ca intr-o zi voi da curs invitatiei. Iar azi am reusit si sunt foarte multumita ca am facut asta. Pentru ca am putut, timp de 2 ore, sa ma deconectez de restul lumii si sa traiesc, in fiecare camera a muzeului, istoria. Am admirat vestigii ale culturii Cucuteni, statuete si reprezentari ale lumii inconjuratoare dar si obiecte de uz casnic folosite de stramosii nostri. Mi-am adus aminte de notiuni invatate la istorie de dragul padurii in care m-am nascut, din comuna Cucuteni, am vizionat filmulete subtitrate in engleza, despre viata predecesorilor nostri si am admirat un colt al colibei de lut in care traiau, pana nu demult, bunicii nostri. Am retrait atmosfera muzeelor occidentale atunci cand am intrat intr-o sala intunecata plina de comori si am stat sub acelasi cer care a adapostit aceasta civilizatie in urma cu 7000 de ani.
Din stadiul lumii neolitice am ``evoluat`` apoi si  am devenit martora infiintarii Universitatii Al. I. Cuza. Am citit actul de infiintare al institutiei, am stat la biroul rectorului, am aflat cateva informatii despre modul de organizare initial si am citit cateva pagini din caietele de notite ale profesorilor care s-au format in aceasta institutie. Am admirat saloane de lux si m-am bucurat de o atmosfera impunatoare, ce a luat sfarsit imediat ce usa s-a inchis in urma mea, ramanand in fata doar orasul, cufundat intr-o lene de weekend.
Nu stiu cand au trecut 2 ore, nu stiu decat prea putine lucruri despre trecut. Dar vreau sa aflu mai multe asa ca am sa ma mai duc o data la muzeul asta sa gasesc raspunsuri la intrebarile cu care am plecat azi pentru ca e aproape, pentru ca e un loc primitor si pentru ca este acces gratuit pentru toate categoriile de vizitatori. Ca urmare a acestui fapt nu mai pot gasi o scuza pentru ignoranta.
Muzeul il gasiti aici http://www.muzeul.uaic.ro/ro.html dar e mult mai interesant daca il vizitati pe strada Titu Maiorescu.