Joc și piese
Nu căuta cuvinte să spui ce n-are rost
Nu căuta priviri și lucruri ce-au mers prost.
Nu te-ntreba de ce viața te doboară,
Nu căuta-ntrebări ce noaptea te-nfioară.
Răstoarnă viața ta într-un castron cu piese
Să faci un domino și-apoi să vezi ce iese.
Transformă într-un punct cețoasa întrebare,
Amestecă cu miere și uită de-ntristare.
Viața e prea scurtă să uiți să o trăiești.
Iar de nu ai palate, tu poți să-mpărățești,
Poți construi cetăți, poți cuceri prințese,
Căci mintea ta e singura ce viața îți va țese.
Florea Ecaterina
duminică, 15 mai 2011
Fragmente de viata
Să merg acasă...
Să simt viața-mi pulsând prin vene,
Să merg desculță prin urzici râzând,
Să stau sub soare mirosind a lene,
S-aud ciripituri din frunze și să strig: „Eu sînt”.
Să văd cum norii fugăresc pământul,
Cum vântul se coboară-n orice fald.
Să scriu din nou, cu viața, legământul
În liniștea și strălucirea de smarald.
Din frunze și din crengi să-mi trag puterea
Renașterii și trecerii prin orice val,
Iar martoru-nvierii să-mi fie tăcerea,
Rămân supus naturii - biet vasal.
Iar când din cald asfalt simți-voi neputința
Să mă înalț din nou cu gândul către cer,
Să lupt cu fiare-n mine și să găsesc voința
Aducerii-aminte de lucruri ce în veci nu pier,
Să știu că-n locul meu nu trebuie să cer...
Florea Ecaterina
Să simt viața-mi pulsând prin vene,
Să merg desculță prin urzici râzând,
Să stau sub soare mirosind a lene,
S-aud ciripituri din frunze și să strig: „Eu sînt”.
Să văd cum norii fugăresc pământul,
Cum vântul se coboară-n orice fald.
Să scriu din nou, cu viața, legământul
În liniștea și strălucirea de smarald.
Din frunze și din crengi să-mi trag puterea
Renașterii și trecerii prin orice val,
Iar martoru-nvierii să-mi fie tăcerea,
Rămân supus naturii - biet vasal.
Iar când din cald asfalt simți-voi neputința
Să mă înalț din nou cu gândul către cer,
Să lupt cu fiare-n mine și să găsesc voința
Aducerii-aminte de lucruri ce în veci nu pier,
Să știu că-n locul meu nu trebuie să cer...
Florea Ecaterina
marți, 10 mai 2011
Soarele zambeste din nou
Ploaia asta repezita m-a dus cu gandul la copilarie. La zilele calde de vara cand ma simteam mica de tot in comparatie cu norii mari si furiosi si cu campiile intinse pe care le-am strabatut de nenumarate ori.
Ploaia asta mi-a mai adus aminte de zilele in care ne adunam in casa pentru a ne adaposti de stropi si trasnete si cum sora mea cauta Lumanarea de la Inviere pentru a lumina casa. Dincolo de orice simbolism, lumina aceea parea ca o oaza de verdeata in mijlocul furtunii.
Astazi am aprins becul pentru a lumina camera. Si nu am facut asta pentru liniste ci pentru ca nu puteam sa-mi vad de treburi. Si chiar daca pare o golire de sens,mi-am dat seama ca ploaia asta mirosea la fel ca cele de care imi aduc eu aminte. Ploaia de azi e cu atat mai bogata pentru ca poarta cu ea amintirea celei care am fost dar si celei care sunt.
O albina statea pe pervaz si se lupta cu stropii. Am indemnat-o sa urce pe o bucata de hartie si am lasat-o pe partea interioara a pervazului. Dupa ce a stat o vreme sub hartie si dupa ce si-a scuturat piciorusele ude, albina si-a luat zborul infruntand din nou ploaia. Nu a rezistat mult pentru ca stropii erau reci si ascutiti. Am vazut-o cum facea cale intoarsa, spre alte adaposturi. Iar eu, in naivitatea mea, m-am gandit ca daca am salvat-o acum, e posibil ca atunci cand voi avea eu nevoie, zana albinutelor va veni sa ma ajute.
Poate parea stupid...dar ploaia de azi m-a facut sa ma simt din nou copil...
Soarele zambeste din nou. Pasarile au inceput deja sa-si spuna impresiile despre vremea asta capricioasa care nu se mai poata hotari daca sa fie primavara sau vara. Au stins deja lumanarile si pot merge in cautare de insecte rapuse de ploaie.
Iar eu pot sa inchid acum cufarul cu amintiri...
Ploaia asta mi-a mai adus aminte de zilele in care ne adunam in casa pentru a ne adaposti de stropi si trasnete si cum sora mea cauta Lumanarea de la Inviere pentru a lumina casa. Dincolo de orice simbolism, lumina aceea parea ca o oaza de verdeata in mijlocul furtunii.
Astazi am aprins becul pentru a lumina camera. Si nu am facut asta pentru liniste ci pentru ca nu puteam sa-mi vad de treburi. Si chiar daca pare o golire de sens,mi-am dat seama ca ploaia asta mirosea la fel ca cele de care imi aduc eu aminte. Ploaia de azi e cu atat mai bogata pentru ca poarta cu ea amintirea celei care am fost dar si celei care sunt.
O albina statea pe pervaz si se lupta cu stropii. Am indemnat-o sa urce pe o bucata de hartie si am lasat-o pe partea interioara a pervazului. Dupa ce a stat o vreme sub hartie si dupa ce si-a scuturat piciorusele ude, albina si-a luat zborul infruntand din nou ploaia. Nu a rezistat mult pentru ca stropii erau reci si ascutiti. Am vazut-o cum facea cale intoarsa, spre alte adaposturi. Iar eu, in naivitatea mea, m-am gandit ca daca am salvat-o acum, e posibil ca atunci cand voi avea eu nevoie, zana albinutelor va veni sa ma ajute.
Poate parea stupid...dar ploaia de azi m-a facut sa ma simt din nou copil...
Soarele zambeste din nou. Pasarile au inceput deja sa-si spuna impresiile despre vremea asta capricioasa care nu se mai poata hotari daca sa fie primavara sau vara. Au stins deja lumanarile si pot merge in cautare de insecte rapuse de ploaie.
Iar eu pot sa inchid acum cufarul cu amintiri...
Abonați-vă la:
Postări (Atom)